Promoseed ikinci yatırım turuna çıktı

0
45

Türkiye’nin yatırım ve fonlama merkezi fonbulucu, geçtiğimiz yıl ülkemizin ilk dayalı kitle fonlama kampanyası unvanıyla yatırımcılarla buluşturduğu Promoseed Biyoteknoloji A.Ş.’nin ikinci kez yatırım turuna çıktığını duyurdu. Tarım sektöründeki dışa bağımlı yüksek teknolojik ürünleri %100 yerli ve ülkemiz şartlarına uygun olarak üreterek tarım girdilerinde ciddi bir azalış sağlamak ve üretim verimliliği arttırmak üzere faaliyet gösteren Promoseed Biyoteknoloji A.Ş., Akıllı Bakteri Teknolojisi ürünüyle çıktığı ilk yatırım turunda hızlı bir başarı yakalayarak çok kısa sürede hedeflenenin iki katı oranında fona ulaşmıştı. Şirket, 60 gün planlanmasına rağmen sadece 16 gün yayında kalarak fonlanmış, 291 yatırımcıdan toplam 417 bin 325 TL talep toplamıştı. Bu talebin %12,06’sı dokuz farklı kurumsal yatırımcıdan gelirken kampanyaya ortalama yatırım tutarı 1 milyon 216 bin TL olarak gerçekleşmişti.

İlk dokuz günde 1000’den fazla yatırımcıdan toplamda 3 milyon TL fon topladı

11 Mayıs 2022’de başlayan ve 10 Temmuz 2022’ye kadar devam edecek ikinci turda şirket paylarının %18’inin arzıyla 6 milyon TL finansmana ulaşmayı hedefleyen Promoseed, fonlamanın dokuzuncu gününde hedefini yarıladı. 60 günlük yasal sürenin ilk günlerinde 3 milyon TL toplayarak planlanan fonlamanın %50’sine ulaşan Promoseed Biyoteknoloji A.Ş.’ye 34’ü nitelikli olmak üzere en az 1060 yatırımcı yatırım yaptı. Promoseed’in başarılı olması halinde elde edilecek fonun sermayeye ilavesiyle, ilk yatırım turuna katılan 291 yatırımcının yaklaşık %1100 oranında bedelsiz pay elde edeceği fonlamaya https://fnb.lc/promoseed2 linki üzerinden katılım sağlanabiliyor. Kampanyaya dahil olmak isteyen bireysel ve kurumsal yatırımcılar, bütçelerine uygun oranlardaki yatırımlarla girişim şirketinden pay hisse alabiliyor.

Tarımsal üretim verimini yaklaşık %20 oranında artıracak

2008 yılından bu yana tarım odağında bakteriler üzerinde bilimsel çalışmalar yürüten Promoseed Biyoteknoloji A.Ş., kendi alanında on yılı aşkın tecrübeye sahip bilim adamları, teknoloji uzmanları ve girişimciler tarafından kurulmuş biyoteknolojik ürünler geliştiren ve üreten üniversite odaklı bir oluşum. Tarım sektöründeki dışa bağımlı yüksek teknolojik ürünleri yerli ve ülkemiz şartlarına uygun olarak üreten şirket, geliştirdiği Akıllı Bakteri Teknolojisi sayesinde tarım girdilerinde ciddi bir azalış sağlamak, üretim ve verimliliği arttırmak için çalışıyor. Faaliyetlerine Erciyes Teknopark’ta devam eden şirketin Bac-OMET ve Bac-IMET olarak iki ana gruba ayrılan ürünleri, 10 yılı aşan bilimsel araştırmalar sonucu geliştirildi. Üretim için gerekli tüm izinleri alınan teknolojinin patent başvurusu da tamamlanmış durumda. Tarımsal üretim verimini yaklaşık %20 oranında artırabilecek farklı ürünler için Tarım Orman Bakanlığından şu anda 6 ürün için lisans ve tescil belgelerini alarak üretim aşamasına geçen Promoseed Biyoteknoloji A.Ş.’nin biyoteknolojik ürünleri; bitki büyümesi teşvikine, zararlı böceklerin kontrolüne ve mantar hastalıklarının engellenmesine yardımcı oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here