Avrupa İnovasyon Konseyi Ödülleri sahiplerini buldu

Avrupa Birliği İnovasyon Konseyi (EIC), Yıllık İnovasyon Ödülleri kazananlarını açıkladı. Bu yıl Dortmund ve Vantaa şehirlerinin yanı sıra önde gelen 4 kadın yenilikçi ile tedarik alanında yeniliklere imza atan 3 girişimci ödüle layık görüldü. Törende, çocukların STEAM becerilerini fiziksel ve dijital ürünlerle geliştiren Twin Science’ın kurucu ortağı ve CEO’su Asude Altıntaş da özel mansiyon ödülünü kazandı.

Ödüller, EIC’nin 25 Kasım’da sona eren ve 2014’ten bu yana inovasyona yönelik Avrupa Birliği İnovasyon Konseyi’nin desteğini vurgulamak amacıyla gerçekleştirilen 2021 EIC Etki Raporu’nun yayınlandığı iki günlük açılış zirvesi sırasında açıklandı. Zirve, Avrupa inovasyon politikasının geleceğini tartışmak ve şekillendirmek ve hızlı büyüyen Avrupalı ​​start-up’lar için koçluk, ağ oluşturma ve fikir alışverişini kolaylaştırmak için Avrupa inovasyon ekosistemindeki yenilikçileri, araştırmacıları, girişimcileri, yatırımcıları ve aktörleri bir araya getirdi.

Dortmund, Avrupa İnovasyon Başkenti seçildi

Bu yıl 7’nci defa düzenlenen Avrupa İnovasyon Başkenti Ödülleri‘ni açıklayan Avrupa İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Mariya Gabriel, Dortmund‘u (Almanya) 2021 Avrupa İnovasyon Başkenti ilan etti ve şehir 1 milyon Euro’luk nakit ödülün sahibi oldu. Yeni Avrupa Yükselen Yenilikçi Şehir ödülü ise 500 bin Euro’luk ödülle Finlandiya Vantaa’ya gitti.

Kazanan şehirlerin, yenilikçilerin ve vatandaşlarının yararına inovasyon ekosistemleri geliştirmek için olağanüstü işler yaptığının altını çizen Komisyon Üyesi Gabriel, “Bu şehirler, inovasyon için gerçek test yuvalarıdır; inovasyon ekosisteminin çeşitli ortaklarının, daha yenilikçi ve sürdürülebilir kentsel gelişim elde etmek için aşağıdan yukarıya inisiyatifleri birlikte oluşturduğu forumlardır” dedi.

Şehirlerin inovasyonu mümkün kılan ve kucaklayan bir ortam yaratmaya yönelik uzun vadeli çabalarının değerlendirildiği ödüllerde;  Avrupa İnovasyon Başkenti ikincileri Dublin (İrlanda), Malaga (İspanya) ve Vilnius (Litvanya) olurken, Cascais (Portekiz) ve Trondheim (Norveç) European Rising Innovative City için ikinci ve üçüncülüğe layık görüldü.

Girişimci kadınlara 100 bin Euro

Komisyon Üyesi Gabriel ayrıca AB Kadın Yenilikçiler Ödülü’nün kazananlarını da duyurdu. Her biri 100 bin Euro nakit ödül kazanan bu isimler şöyle:

 • Merel Boers (Hollanda), doktorların acil servis bakımlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için en son teknolojiyi sunan bir şirket olan NICO-LAB ‘ın kurucu ortağı ve CEO’su.
 • Mathilde Jakobsen (Danimarka), gıda tedarik zincirini kısaltıp dijitalleştiren ve kaliteli gıdaya kolay erişim sağlayan bir dijital platform olan Fresh.Land’in kurucu ortağı ve CEO’su.
 • Daphne Haim Langford (İsrail), otoimmün ve inflamatuar oküler hastalıkların tedavisi için tıbbi çözümler geliştiren bir şirket olan Tarsier Pharma’nın kurucusu ve CEO’su.

30 yaşın altındaki istisnai yenilikçilerin değerlendirildiği Rising Innovator 2021 ödülünün ve 50 bin Euro nakit ödülün sahipleriyse tekerlekli sandalyeler için modaya uygun jant kapakları yaratan İrlandalı Izzy Wheels’ın kurucuları Ailbhe and Isabel Keane oldu.

Mariya Gabriel, “Bu yılın kazananları, inovasyonun çehresini değiştirmeye yardımcı olacak ve gelecekte daha fazla kadın girişimcinin önünü açacak ” dedi.

Ayrıca iki kadın girişimci başarıları için özel mansiyon ödülü aldılar:

 • Asude Altıntaş (Türkiye), çocukların STEAM becerilerini fiziksel ve dijital ürünlerle geliştiren Twin Science’ın kurucu ortağı ve CEO’su.
 • Livia Ng (Birleşik Krallık), hastaların ve klinik yenilikçilerin yaşamlarını iyileştiren dijital hasta işe alım stratejileri oluşturmak için derin teknoloji kullanan Neucruit şirketinin kurucusu ve CEO’su.

Ayrıca törende ilk kez AB Yenilikçi Tedarik Ödülleri  açıklandı. Ödülün her kategoriden birincisi 75 bin Euro ve ikincisi ise 25 bin Euro kazandı.

İnovasyon tedarik stratejisi kategorisi:

 1. Galician Sağlık Hizmetleri (SERGAS) (İspanya) – Birincilik
 2. Ulusal Araştırma ve Geliştirme Merkezi (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) (Polonya) – İkincilik.  

Toplumsal zorluklarla mücadele kategorisi

 1. The Dutch Waterschapsbedrijf Limburg (Hollanda) – Birincilik
 2. Uluslararası Yatay Tarama Girişimi (Belçika )– İkincilik

Tedarik liderliği kategorisi

 1. Francesco Talone & Stefano Moni & Giuseppe Restivo (İtalya) – Birincilik
 2. Mateusz Stanczyk & Monika Adamczak (Polonya) – İkincilik.

Her üç ödül grubu da zirve sırasında en son Etki Raporu’nu yayınlayan EIC tarafından destekleniyor. Rapor, 2014’ten bu yana EIC’nin yaklaşık 5 bin 500 start-up ve KOBİ’yi ve ayrıca gelişmekte olan teknolojiler üzerine 400’den fazla araştırma ve inovasyon projesini finanse ettiğini gösteriyor. Birçok AB ülkesi ve üçüncü ülkelerdeki 137 şirkette 600 milyon Euro’nun üzerinde yatırım kararları onaylandı.

SON GÖNDERİLER

Gelecek Vadeden Girişimler Kitabı Yayınlandı

Ahmet Sefa Bir ve Şerafettin Özsoy tarafından yazılan Gelecek...

Schneider Electric, Sosyal ve Çevresel Girişimleriyle Sürdürülebilirlik Etkisi Programında Başarıyla İlerliyor

Schneider Electric, Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi programı kapsamında 2023 yılı...

UNDP, Türkiye’de deprem sonrası ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için kadın girişimcilere yatırım yapıyor

UNDP, kadın girişimcilere yatırım yapıyor. Hibe desteği Kahramanmaraş ilinde...

Penta Teknoloji kârlılıkta üçüncü çeyrekte de hız kesmedi, ciroda rekor tazeledi 

Dünyanın önde gelen teknoloji markalarını Türkiye ile buluşturan Penta...
spot_img

BUNLARI KAÇIRMA

Schneider Electric, Sosyal ve Çevresel Girişimleriyle Sürdürülebilirlik Etkisi Programında Başarıyla İlerliyor

Schneider Electric, Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi programı kapsamında 2023 yılı...

Kanser Tedavisinde Kullanılan İlk Tanı Kiti Teknopark İstanbul’da Geliştirildi

Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Cube Incubation’da faaliyet gösteren Gene-IST,...

B4MAR Pazaryeri Sakarya’yı Lojistik Üssü Yapmayı Hedefliyor

İnternetten alışverişlerin her geçen gün arttığı günümüzde e-ticaret pazaryerlerine...

Startup Borsa’da yatırımcısını arayan ilk girişim: iyi yaşa

Girişimcileri ve yatırımcıları dijitalde buluşturarak ortaklık ve çıkışa taşınacak...

UNDP, Türkiye’de deprem sonrası ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için kadın girişimcilere yatırım yapıyor

UNDP, kadın girişimcilere yatırım yapıyor. Hibe desteği Kahramanmaraş ilinde...