İncehesap.com ile dijital dönüşüm yolculuğu

2019 yılı itibarıyla yaptığı yatırımlar ve stratejik hamleler sayesinde iş hacmini beklentilerinin üzerine çıkaran İncehesap.com, bu artışla birlikte mevcut operasyonunu büyütmek ve daha büyük depolarda, daha yüksek hacimli iş akışı sağlama odaklanmaya devam ediyor.

Lojistik alanındaki hedeflerini belirleyerek, teknolojik ve operasyonel çalışmalarını bu doğrultuda ilerleten marka, yapacağı hamleleri nihai hedef doğrultusunda, adım adım kurguluyor. Her bir gelişim halkası zaman içinde birbirini destekler hale geldiğinden, sıkı sıkıya tutunan bir yapı oluşturan İncehesap.com, teknoloji altyapısını değiştirmek ve dijital dönüşümün içinde bulunmakla kalmayıp buna ilave olarak, tüm bu iyileştirmelerin sürdürülebilir bir etki yaratmasını da önemsiyor.

Temel ilerleme başlıklarına ve şirket kültürüne ilave olarak, depo ve sevkiyat alanında tecrübeli personelin işlerini kolaylaştırdığını söyleyen Erzen, personelin değişime ve yenilikçi davranışa pozitif yaklaşmasının ciddi anlamda fayda sağladığını belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: “2020 Ağustos ayı itibarıyla toplamda 7500 metrekare kapalı alanı bulunan depomuza geçiş yaptık. Yeni depoya geçiş planını, öngörülenden daha erken ve hızlı bir şekilde gerçekleştirdik. Bu dönemde depomuz içinde teknolojik ve operasyonel yatırımlarımızı hayata geçirdik.

Yeni depo ve sistem sayesinde %60’ın üzerinde bir verimlilik artışı

Kurdukları sistem sayesinde, saatlik 1,200 paket transfer etme kapasitesine ulaşmış olduklarını söyleyen Erzen sözlerini şöyle sürdürdü: “Depomuzda sorter konveyör kurulumunu başarı ile gerçekleştirdik. Hem performans hem de hız kapasitemizin üst seviyesine gelmiş durumdayız. Ürünlerin depodan kargo firmalarına tesliminde hatasız çalışma sağladık. Ürünlerin bir ayıklayıcı ve konveyör ile istenilen inişe ve sevkiyat alanına hızlı ve hatasız gönderiminin gerçekleştiği sistemimiz 160 metre uzunluğa, 2 inişe, 3 sınıflayıcıya ve 4 adet teslim noktası ayırıcısınasahip.Buna ek olarak yine bu sistem sayesinde, ürünlerin doğru kargo firmasına iletilme oranı, %100’e yaklaştı. Depo Yönetim Sistemi (WMS), Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) ve Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) yazılımlarının birbirleri ile entegre olarak haberleşmesi sonucunda müşterilerimize uçtan uca kesintisiz bir “e-ticaret” deneyimi sunuyoruz. Tüm bu sistemlerin devreye alınmasının ardından, tüm iş sürecimizde %60’ın üzerinde bir verimlilik artışı yakaladık”

Paketleme hızı ortalaması %40 arttı

Depolama süreçlerinin önemli adımlarından biri olan paketleme aşamasında yaşanan aksaklıkları ortadan kaldırmak amacıyla, modüler paketleme masaları dizayn etiklerini söyleyen Erzen: “Daha geniş bir çalışma alanı sunan ve paketlemeden sorumlu kişinin, gerekli tüm ekipmanlara kolayca ulaşmasını sağlayan bu teknolojik donanımlı masalar sayesinde, paketleme hızı ortalamamızı %40 arttırdık. Bilgisayar çevre donanımlarının efektif yerleştirilmesi ve kullanımı, performans artışına etkisi büyük” ifadesini kullandı.

Paketlemede çevreye duyarlı ve geri dönüşüme olanak sağlayan çözüm

Aynı dönemde cushion pack cihazı yatırımı gerçekleştiren İncehesap.com, bu cihaz ile atık kolileri, koli içi ambalaj malzemesine çevirerek atık ürünlerin faydalı bir modelde yeniden kullanılmasını sağlıyor. Bu sayede, hem işleriyle ilgili önemli bir ihtiyacı ortadan kaldırdıklarını hem de çevreye ve geri dönüşüme duyarlı bir çözüme ulaştıklarını söyleyen Erzen, sözlerine şunları ekliyor: “Hazır sistemler, oyuncu bilgisayarı ya da çoklu ürün siparişlerinde, doğru ürünlerin en yakın konumlardan toplanması, operasyonumuz açısından oldukça kritik bir öneme sahip. ABC analizine göre konumlandırılan ürünler, kullanıma aldığımız “sipariş toplama arabaları”, depo personelinin, doğru ürünleri, doğru miktarlarla en yakın yerden almasına ve bu süreçte yaşanan karışıklıkların ortadan kalkmasına yardımcı oldu. Buna paralel hazır sistemlerin de aynı şekilde konveyör sistemi üzerinden taşınması, buradaki depo personelinin etkin bir şekilde çalışmalarını sürdürmesine yardımcı oldu.”

İncehesap.com Dijital dönüşüme devam edecek

“Dijital dönüşümün sıkı takipçisiyiz” mottosuyla yoluna devam eden İncehesap.com, bu doğrultuda, personelden bağımsız ya da personel sayısının az olduğu, tam otomatik depolar konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Bu alanda yapılacak yatırımlar bugün için yüksek maliyetli olsa da, ilerleyen dönemde yatırım maliyetini hızlı bir şekilde karşılayacak ve iş süreçlerini beklentilerin de üzerine çıkarmaya yardımcı olacağını söyleyen Erzen, “Biliyoruz ki, gelecek bir gün gelecek. Karanlık Depolar, Tümleşik Teknoloji Sistemleri, Konveyörler ve IoT dönüşümleri, bu bakış açısıyla araştırmalarımızı sürdürdüğümüz ve yatırımlar planladığımız alanlar” açıklamasında bulundu.

SON GÖNDERİLER

Gelecek Vadeden Girişimler Kitabı Yayınlandı

Ahmet Sefa Bir ve Şerafettin Özsoy tarafından yazılan Gelecek...

Schneider Electric, Sosyal ve Çevresel Girişimleriyle Sürdürülebilirlik Etkisi Programında Başarıyla İlerliyor

Schneider Electric, Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi programı kapsamında 2023 yılı...

UNDP, Türkiye’de deprem sonrası ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için kadın girişimcilere yatırım yapıyor

UNDP, kadın girişimcilere yatırım yapıyor. Hibe desteği Kahramanmaraş ilinde...

Penta Teknoloji kârlılıkta üçüncü çeyrekte de hız kesmedi, ciroda rekor tazeledi 

Dünyanın önde gelen teknoloji markalarını Türkiye ile buluşturan Penta...
spot_img

BUNLARI KAÇIRMA

Schneider Electric, Sosyal ve Çevresel Girişimleriyle Sürdürülebilirlik Etkisi Programında Başarıyla İlerliyor

Schneider Electric, Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi programı kapsamında 2023 yılı...

Kanser Tedavisinde Kullanılan İlk Tanı Kiti Teknopark İstanbul’da Geliştirildi

Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Cube Incubation’da faaliyet gösteren Gene-IST,...

B4MAR Pazaryeri Sakarya’yı Lojistik Üssü Yapmayı Hedefliyor

İnternetten alışverişlerin her geçen gün arttığı günümüzde e-ticaret pazaryerlerine...

Startup Borsa’da yatırımcısını arayan ilk girişim: iyi yaşa

Girişimcileri ve yatırımcıları dijitalde buluşturarak ortaklık ve çıkışa taşınacak...

UNDP, Türkiye’de deprem sonrası ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için kadın girişimcilere yatırım yapıyor

UNDP, kadın girişimcilere yatırım yapıyor. Hibe desteği Kahramanmaraş ilinde...