SAP Türkiye ve TÜSİAD Türkiye’nin yetenek dönüşümü için iş birliğini güçlendiriyor

0
40

SAP Eğitim ve Gelişim Enstitüsü tarafından yürütülen ve 2018 yılında Türkiye’de başlatılan SAP Genç Profesyoneller Programı, Ekim-Aralık 2021 döneminde TÜSİAD iş birliği ile düzenleniyor. TÜSİAD’ın gençlere ücretsiz eğitimler sunan yeni nesil dijital eğitim platformu İşim Gücüm Geleceğim projesinin hem kurumsal sponsor hem de içerik sağlayıcısı olan SAP Türkiye, Genç Profesyoneler Programı ile katkısını genişletiyor. Türkiye’de bugüne kadar %100’e yakın istihdam oranına ulaşan SAP Genç Profesyoneller Programı, üniversiteden yeni mezun gençlere SAP Danışmanı unvanıyla kariyerlerine başlama fırsatı sunuyor.

SAP Genç Profesyoneller Programı için yüzlerce başvuru arasından seçilen 27 genç, akıllı kurumsal kaynak planlama (ERP) çözümü SAP S/4HANA’nın yanı sıra iletişim, tasarım odaklı düşünme gibi kişisel gelişimlerine yönelik kapsamlı eğitimlere de katılacaklar. Programı başarıyla tamamlayan katılımcılar, SAP’nin uluslararası geçerliliğe sahip iki sertifikasını alarak SAP ekosisteminde istihdam edilme şansına sahip olacak.

Programın açılışı SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Başkanı Serkan Sevim’in katılımıyla düzenlenen online bir etkinlikle gerçekleştirildi.  

‘Gurur verici ve yenilikçi projelere imza atacak gençleri desteklemeye devam ediyoruz’

Etkinlikte SAP’nin Türkiye’de 20 yıldır dijital dönüşümün merkezinde yer aldığını söyleyen SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, “Günümüzde yeni teknolojilere hâkim iş gücüne duyulan ihtiyaç her geçen gün daha belirgin hale geliyor. Aynı zamanda genç işsizliği de tüm dünyada artan bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. SAP olarak en büyük amaçlarımızdan biri hem ülkemizde hem de dünyada gurur verici dijital dönüşüm projelerine imza atacak gençlerimizi yetiştirmek ve genç işsizliğini azaltmaya katkı sunmak. SAP Genç Profesyoneller Programı’na katılan gençlerin neredeyse tamamı mezun olmalarının ardından hızla istihdam edildi. Bu da gurur duyduğumuz konuların başında geliyor. Yeni başlattığımız programımızı, TÜSİAD İşim Gücüm Geleceğim projesi kapsamında hayata geçirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Değerli desteklerinden ötürü TÜSİAD’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Programa seçilen gençlere de tavsiyelerde bulunan Uğur Candan, “25 sene önce ben de sizin gibi ne öğreneceğim, öğrendiğimi nasıl ve nerede kullanacağım diye soruyordum. Mühim olan öğrenme yöntemlerini keşfedebilmek. Sizler bunu  öğrendiğiniz için şu an buradasınız. Bu programla birlikte her gün dünyanın en önemli sorunlarına çözüm arayan büyük bir ekosisteme dâhil oluyorsunuz. Gittikçe daha karmaşık bir hal alan dünyayı sizlerin çabasının yalınlaştıracağına inanıyorum. Bugüne kadar en önemli yatırımlarımızdan biri şu an sizin de bir parçası olduğunuz SAP Genç Profesyoneller Programı. Tekrar aramıza hoş geldiniz.” dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Başkanı Serkan Sevim ise şunları söyledi: “COVID-19 pandemisi ve teknolojinin hızlı değişimi ile birlikte geleceğin iş modellerinde köklü bir dönüşüm yaşanıyor. Değişen küresel rekabet koşulları yeni nesil teknolojiler odağında nitelikli insan kaynağına duyulan ihtiyacı çarpıcı bir şekilde gözler önüne serdi. Genç ve dinamik nüfusumuzun, ülkemizin geleceğinin inşasında önemli bir potansiyeli oluşturduğuna inanıyoruz. Geleceğin iş ortamı ve dijital çağın mesleklerine bugünden hazırlıklı olabilmek amacıyla dijital teknolojiler odağında ücretsiz online eğitimler sunan TÜSİAD İşim Gücüm Geleceğim projesini hayata geçirdik. SAP, destekçimiz olarak projenin hayata geçirilmesinde önemli katkı sağladı. Ayrıca iş birliğimiz kapsamında SAP Genç Profesyoneller Programı Ekim-Aralık 2021 dönemi başvurularını TÜSİAD İşim Gücüm Geleceğim platformumuz aracılığıyla gerçekleştirdik ve 27 öğrenci programa seçildi. Projemiz kapsamındaki katkıları için destekçimiz SAP’ye teşekkürlerimi sunuyorum. Önümüzdeki dönemde iş birliğimizin artarak devam etmesini diliyorum”.

SAP Eğitim ve Gelişim Enstitüsü Proje Yöneticisi Alp Geçkalan ise bu programın öncelikli amacının dünyada yüzde 15,5, Türkiye’de ise yüzde 23’lere varan genç işsizliğinin önüne geçebilmek olduğunu söyleyerek, “35’ten fazla ülkede düzenlenen SAP Genç Profesyoneller Programı Türkiye açısından özel bir yere sahip. Çünkü mezunlarımızın en hızlı şekilde istihdam edildiği ülke Türkiye. SAP Genç Profesyoneller Programı mezunları, mezun olduktan sonra maksimum 6 ile 8 hafta içerisinde işe yerleşiyor. TÜSİAD ile böyle bir programda iş birliği yapmak bizim için de çok önemli. Çünkü aynı vizyonu paylaşıyoruz” diye konuştu.

Yeni mezun gençler SAP Danışmanı olarak istihdam edildi

SAP, 2012 yılında kurduğu SAP Eğitim ve Gelişim Enstitüsü ile gençlere sürdürülebilir çalışma olanakları yaratmayı destekliyor ve faaliyet gösterdiği ülkelerin ekonomik büyümesine katkı sağlıyor. SAP Eğitim ve Gelişim Enstitüsü tarafından yürütülen SAP Genç Profesyoneller Programı, üniversite mezunu gençlere gelişim planına dayalı 2 – 3 aylık ücretsiz ve kapsamlı bir eğitim sunuyor. Türkiye’de bugüne kadar İstanbul, Ankara, Gaziantep ve İzmir gibi farklı şehirlerde düzenlenen 7 programda yaklaşık 170 genç; bulut bilişim, büyük veri ve elektronik ticaret gibi farkı alanlarda uzmanlaştı. Bu gençlerin neredeyse tamamı SAP Danışmanı unvanı ile SAP müşterilerinde veya iş ortaklarında istihdam edildiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz