Ana SayfaUncategorizedApsiyon verilerine göre taşınma oranlarında yüzde 35 düşüş yaşandı

Apsiyon verilerine göre taşınma oranlarında yüzde 35 düşüş yaşandı

Artan konut kiraları ve üniversitelerin yüz yüze eğitime başlaması ile kiralık konuta artan talep, bir süredir Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden biri. Artan talep ile birlikte sektörde yaşanan hareketliliğin, taşınma oranlarına da yansıması beklendi. 1 milyondan fazla konutta yaşayan 2 milyondan fazla kişiye hizmet veren Apsiyon’un kullanıcı verilerindeki taşınma oranlarında, ağustos ve eylül aylarında bir önceki yıla göre yüzde 35 düşüş gözlemlendi.

“Taşınma oranlarında düşüş bekliyorduk”

Okulların yüz yüze eğitime başlamasıyla birlikte Türkiye genelindeki kiralık konut piyasasında hareketlilik yaşandığını ifade eden Apsiyon Kurucu Ortağı ve CEO’su Kudret TÜRK, “Kullanıcı verilerimizden yola çıkarak ağustos ve eylül ayındaki taşınma oranlarını bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyasladık. Açıkçası verileri kontrol ederken artan talep ve sirkülasyondan dolayı taşınma oranlarında bir düşüş gözlemleyeceğimizi bekliyorduk. Fakat beklentimizden daha fazla; yüzde 35 bir düşüş olduğunu gözlemledik” dedi.

“Kira artışları taşınma oranlarını düşürdü”

Taşınma oranlarının azalmasını, kiralık evlerde yaşanan kira artışlarına bağladıklarını aktaran Kudret TÜRK, “Sektörde yaşanan bu hareketlilik, ister istemez kira oranlarında da belli artışlara sebep oldu. Yeni, daha büyük ya da daha küçük eve taşınmak isteyenlerin, yaşanan kira artışlarından dolayı bu isteklerini ertelediklerini ve süreci takip ettiklerini düşünüyoruz. Bu ertelemelerin de taşınma oranlarında düşüşe neden olduğunu gözlemliyoruz” ifadelerini kullandı.