“TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” EGE 2021 Ödülleri Sahiplerini Buldu

0
8

İlk kez 2019 yılında Ege Bölgesi’nde girişimcilik ekosistemini gelişimine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Ege’nin 2021 dönemi Final Günü 23 Eylül, saat 14.30–17.30 arasında EGİAD Youtube Kanalı’nda canlı yayınlandı.

Jüri üyeliğini EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, EGİFED Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, EGİAD Melekleri İcra Kurulu Başkan Vekili Yonca Güngör Çınar’ıın üstlendiği etkinlikte TÜSİAD Girişimcilik ve Gençlik Yuvarlak Masa Başkanı İrem Oral Kayacık ve TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Çalışma Grubu Başkanı İzel Levi Coşkun konuşmalarıyla yer aldı.

2011’den bu yana girişimcileri destekleyen TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!’ın en çok başvuru aldığı bölgelerden biri olan Ege Bölgesi’ne yönelik kurgulanan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Ege’nin üçüncü dönemi önceki yıllarda olduğu gibi EGİAD iş birliğinde gerçekleştirildi. Bölgedeki iş dünyası liderleri, melek yatırımcı ağları ve girişimcilik merkezleri ile birlikte oluşturulan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Ege ile; girişimcilere kapsamlı bir girişimcilik kampına katılma, iş fikirlerini EGİAD üyesi deneyimli iş insanları ile üç ay boyunca geliştirme imkânı tanındı.

Etkinlik, EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer’in açılış konuşması ile başladı. Yelkenbiçer, girişimciliğe duyulan yakın ilginin nedenlerinin başında inovasyona dayalı iş yaratma kültürünün geldiğini belirterek, “Türkiye’nin de içinde yer aldığı, önemli genç nüfusa sahip dünyanın pek çok ülkesinde, girişimciliğin geliştirilebilmesinin önemli kaynağı olan gençlerimize yönelik çabalar sergilenmekte, genç girişimci adaylarının nasıl daha fazla girişimciliğe yönlendirilebileceğine ilişkin etkinlikler önem kazanmaktadır. EGİAD olarak, gençlerin kariyer yolculuklarında girişimciliğe yer vermelerine, bu alanda ilerleme göstermelerine on yılı aşkın süredir destek gösteriyor, yollarına ışık tutuyoruz. TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! sayesinde Atamızın bizlere vasiyeti ve Türkiye’nin geleceği olan gençlerimize, fikirlerini özgürce ifade edebilecekleri, birbirlerinden öğrenebilecekleri, birçok farklı paydaşla etkileşim içinde olabilecekleri eşsiz bir platform sunuyor ve onların girişimcilik hayallerine ortak oluyoruz” dedi. Türkiye gibi genç nüfusa sahip ülkelerde girişimciliğe yönelik algıların ve tutumların geliştirilmesi açısından, küçük yaşlarda başlatılmak üzere girişimcilik eğitimlerinin sağlanması gerektiğine dikkat çekti. Üçüncü senesi gerçekleştirilen etkinlikle, genç girişimci adaylarının hem girişimciliğe eğilimlerinin artmasını hem de fırsatların farkına varma yeteneklerinin güçlendirilmesini sağladıklarını vurgulayan Yelkenbiçer, EGİAD’ın girişimcilik programlarına önem verdiğini belirterek, “Dünyanın dört bir yanındaki lise öğrencilerine girişimciliği ilk elden deneyimleme imkânı sunan Diamond Challenge programı, Türkiye’de üçüncü kez Ege Genç İş İnsanları Derneği partnerliğinde gerçekleşecektir. Görüldüğü üzere Girişimcilik önemli düzeyde ilgi çeken bir disiplin olarak hızla ilerleyen ve giderek daha da olgunlaşan bir çalışma alanıdır ve EGİAD olarak biz lise çağından, üniversitesi yaşantısına, tohum yatırımdan, olgun girişimciye kadar her türlü destek mekanizması ile girişimcilerin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Çünkü biz toplumu yukarı çekmek için; eşitsizliklerin azaltılması için, doğal kaynaklarımızın doğru kullanımı için, adil ticaret için, değer yaratmak için, gençlerin bakış açısına ve söz söylemelerine ihtiyaç olduğuna inanıyoruz” dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Girişimcilik ve Gençlik Yuvarlak Masası Başkanı İrem Oral Kayacık ise, konuşmasına EGİAD’a katkılarından ötürü teşekkür ederek başladı. 10 yıldır sürdürülen TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! girişimcilik programı ile binlerce gencin girişimciliğe adım atmasına vesile olduklarını kaydeden Kayacık, “Yenilikçiliğin ve girişimciliğin yaygınlaşması için gençlerimize cesaret verdik, fikirleri ile dünyayı dönüştürme cesaretini gösteren yüzlerce girişimcimizi destekledik. Yaptığımız tüm bu çalışmalar heyecan ve umut verici bir karşılık gördü. Programa bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinden ve dünyanın 19 ülkesinden başvuru aldık. 250’den fazla üniversitenin öğrencisi ya da yeni mezunu olan 20 bini aşkın genç ile “Bu Gençlikte İŞ Var!” dedik. TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Programına en fazla başvuruyu Ege Bölgesi’nden almamız tesadüf değil. Girişimcilik ekosisteminin yapı taşlarına baktığımızda Ege Bölgesi kültür, kapasite, yerel yönetimlerle ilişki, altyapı, eğitim alanlarında güçlü bir bölgemiz. Bölgedeki üniversitelerin, teknokentlerin, TTO’ların, girişimcilik merkezlerinin ve STK’ların genç girişimciliğine ilgisi ve desteği çok yüksek. TÜSİAD olarak bu güçten cesaret aldık ve 3 yıl önce EGİAD ile Bu Gençlikte İŞ Var! Ege için bir araya geldik. TÜSİAD’ın bilgi birikimi, networku ve tecrübesini EGİAD’ınki ile birleştirerek girişimcilerimize verdiğimiz desteği artırmayı hedefledik. Bugüne kadar 300’ün üzerinde girişimci Bu Gençlikte İŞ Var! Ege sürecinden geçti. Onlarca paydaş programın içeriğine dahil edildi.  3 sene titizlikle yürütülen çalışmalar ardından Bu Gençlikte İŞ Var! Ege’nin kendi ekosistemini oluşturmuş, ayakları üzerinde duran bir Girişimcilik Programı haline geldiğine inanıyorum” dedi.

Sunuculuğunu Peyvend Öksüz’ün üstlendiği etkinlikte, Jüri Üyeleri İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, girişimcilik alanında faaliyette bulunmanın kendisini geliştirdiğini ve heyecanlandırdığını dile getirdi. EGİAD Melekleri İcra Kurulu Başkan Vekili Yonca Güngör Çınar ise, genç girişimcilerle kuluçkadan rehberliğe kadar beraber olduklarını hatırlatarak iş dünyası ile etkileşimli bir projeyi hayata geçirmiş olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. EGİFED Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter de toplumsal kalkınma ve dönüşümünün genç girişimcilerle sağlanacağına dikkat çekti.

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Çalışma Grubu Başkanı İzel Levi Coşkun ise, programın bu sene 10. yıldönümü olması sebebiyle daha dikkat çekici olduğunu hatırlatarak, “EGİAD’da Meleklerin olmasını çok kıymetli buluyoruz. Bu bir program ve kazanan kaybeden yok. Bu bir aile ve bundan sonra bu ailenin parçası olarak sürekli iletişim halinde olacağız” dedi.

Etkinlik arasında, Startup Centrum Kurucu Ortakları Nizamettin Sami Harputlu ve Müge Bezgin, genç girişimcilere ilham olması açısından başarı hikayelerini paylaştılar. Girişimcilik süreçlerinde nelerin başarı getirdiğini, nelerin başarılarına ket vurduğunu örneklerle aktaran genç girişimciler, iyi bir ekip oluşturmanın başarıya giden yolda direk etkili olduğunu ifade etti. Genelde iyi fikirlerin iyi bir yazılımcı olmaması halinde hayalde kaldığına dikkat çeken Startup Centrum Kurucu Ortakları, “Startupların yüzde 90’ı başarısız oluyor. Doğru ekip arkadaşı, yatırımcı ve network bulamamak bunun en büyük sebeplerinin yüzde 35’ini oluşturuyor. Fikir iyi analiz edilmeli. Ekip iyi oluşturulmalı. Hatalardan ders çıkartarak yola devam etmeli. Mentorünüzü asla bırakmayın, yarın bir gün size destek olan bu kişi yatırımcınız olabilir. Ekibe para veremiyorsanız beraber yola çıktığınız bu kişileri kurucu ortak yapabilirsiniz. İnandığınız işin peşinden koşmalı ve 7-24 çalışmalısınız. Pes etmeyin ve devam edin” diye konuştular.

Kazananlar ve Ödülleri

Birincilik Ödülü AGON’un oldu. 10 bin Türk Lirası, Kuluçka Desteği & EGİAD Melekleri Mentorluk, TÜSİAD BU GENÇLİKTE İŞ VAR İstanbul final sahnesinde girişimi tanıtma fırsatı kazandı.

Mentorü Efe Endüstri Genel Müdürü Filip Minasyan olan AGON Biyoteknoloji, Tübitak Bigg Tekno girişim desteği alarak 2021 yılında şirketleşmiş bir çalışma olarak dikkat çekti. Staphylococcus aureus bakterisinin hastane yoğun bakım ünitelerinde tespitini gerçekleştirebilen bir biyosensör uygulaması gerçekleştiren ekip birinci olarak önemli bir başarı yakaladı. Ekip üyeleri şu isimlerden oluştu;

Aleyna Yıldız                    DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ      Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Betül Eskiocak                 BİRUNİ ÜNİVERSİTESİ                  Tıp Fakültesi

Ece Kobanç                      DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ      Bilgisayar Mühendisliği

Eyüp Kubilay Kozan       DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ      Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

İkincilik Ödülü VİSPORCLUB’un oldu. Kuluçka Desteği & EGİAD Melekleri Mentorluk imkânı kazandı.

Mentorü Yaşar Holding – Stratejik Planlama ve Kurumsal Finans Direktörü Melis Aris olan VisporClub; spor kulüpleri ile ülkemizin dört bir yanındaki sporcu veya potansiyel sporcu gençleri biraraya getiren dijital bir platform olarak faaliyet göstermekte. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden “Eşitsizliklerin Azaltılması” hedefiyle yola çıkılarak oluşturulmuş platformda, Ağrı’dan İzmir’e ülkemizin dört bir yanındaki gençler, profillerinde sporcu özelliklerini, becerilerini ve yeteneklerini sergileme imkânı bulabilecek. Ekip üyeleri şu isimlerden oluştu;

Dila Mayda                                    İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ  Hukuk

Murat Terzioglu                            İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ   Bilgisayar Programcılığı

Üçüncülük ödülünü ise AUTOHEALTH girişimi aldı. Üçüncülük Ödülü, Kuluçka Desteği oldu.  Mentorü Bayteks Tarım Şirket Ortağı Özüm İlter Demirci olan AutoHealth, trafik kazalarında, kaza anında yolcuların sağlık durumu hakkında gerekli bilgiyi insan gücü olmadan gerekli kurumlara aktaran bir sistem olarak aktarıldı. Kullanılan kapasitif EKG propları sayesinde kıyafet üzerinden dahi detaylı sağlık analizi yapılmasını sağlamakta. Ekip üyeleri şu isimlerden oluştu;

Sena Dönmez                  İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ               Matematik(İngilizce)

Şükrü Güzel                     İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ    Bilgisayar Mühendisliği

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Ege Hakkında

Türkiye genelinde üniversite öğrencilerine, yenilikçi bakış açısı ve girişimcilik yetkinliği kazandırmak amacıyla 2011’den bu yana düzenlenen TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! 2019 dönemi itibariyle bir girişimcilik programına dönüştü. Bu çerçevede programın en çok başvuru aldığı bölgelerden biri olan Ege Bölgesi’nde uygulanan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Ege 2021 dönemi ile üçüncü dönemini gerçekleştirdi. Bölgenin iş dünyası ağı, melek yatırımcı ağları ve girişimcilik merkezleri ile birlikte oluşturulan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Ege 2021 dönemi; 60 genç girişimci adaylarına yönelik Ege’de girişimcilik kampı, kampa katılan 15 ekip fikirlerini iş insanlarına sunumu ve seçilen 6 ekip iş insanları ile birlikte üç ay süresince girişim fikirleri üzerinde çalışması gerçekleşti.

Yarışan 5 Ekip ve Mentorları;

Ekip: Visporclub

Mentor: Melis Aris – Yaşar Holding – Stratejik Planlama ve Kurumsal Finans Direktörü

Dila Mayda                     İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ Hukuk

Murat Terzioglu               İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ Bilgisayar Programcılığı

Ekip: Kriptoart 

Mentor: Murat Çekirdek – Xgen Energy –  Managing Partner

Furkan Duran   İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ             İktisat

Selcan Kılıç        AKDENİZ   ÜNİVERSİTESİ              Ekonometri

Ata Tekeli           İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ             İngilizce İktisat

Ekip: Anemo Games     

Mentor: Levent Kuşgöz – Kuşgöz İzmir Vinç – Executive Board Member

Ali Boran Gazel               KOÇ ÜNİVERSİTESİ         Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Enver Sait Yamur            KOÇ ÜNİVERSİTESİ         Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Mahmut Alpayci             KOÇ ÜNİVERSİTESİ         Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Nesim Şişik                      KOÇ ÜNİVERSİTESİ         Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Okan Karabulut                            KOÇ ÜNİVERSİTESİ         Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Ekip: AutoHealth

Mentor: Özüm İlter Demirci – Bayteks Tarım Şirket Ortağı

Sena Dönmez   İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ Matematik(İngilizce)

Şükrü Güzel       İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ    Bilgisayar Mühendisliği

Ekip: Agon

Mentor: Filip Minasyan – Efe Endüstri – General Manager

Aleyna Yıldız                    DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ      Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Betül Eskiocak                 BİRUNİ ÜNİVERSİTESİ                  Tıp Fakültesi

Ece Kobanç                      DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ      Bilgisayar Mühendisliği

Eyüp Kubilay Kozan       DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ      Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Öte yandan, bu sene Socotab – CFO’su Onur Özkol ile mentörlük çalışmalarına katılan ekip Evliya’nın lideri Tuğberk Çiftçi’nin geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybetmesi sebebiyle etkinlikte bir anma da gerçekleştirildi. Evliya ekibi ani kayıp nedeniyle yarışmadan çekilmek durumunda kalmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here