Ana SayfaHaberlerYatırımSilikon Vadisi’nden Türkiye’ye köprü: Buba Ventures & Pegasus Tech Ventures iş...

Silikon Vadisi’nden Türkiye’ye köprü: Buba Ventures & Pegasus Tech Ventures iş birliği

Birçok girişimi destekleyerek geniş bir yatırımcı ağını bir araya getiren Buba Ventures, yeni yatırımlarının yanı sıra yeni iş birlikleri ile de gerçekleştirmeye devam ediyor. Buba Ventures, son olarak Silikon Vadisi merkezli küresel risk sermayesi şirketi olan Pegasus Tech Ventures ile iş birliği gerçekleştirdi.

Buba Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin Bilgör, “Pegasus Ventures ile Türkiye’de yeni bir yapılanma ile  Girişim Sermayesi (Venture Capital as a Service) iş modelini hayata geçireceğiz. Bu bağlamda büyük şirketlerin girişimcilik eko sistemine çok daha büyük parasal kaynaklarla gireceğini düşünüyoruz. Pegasus’un inovasyona yatırım yapmaya odaklanmış Amerika’da kurduğu 30 fon var. Bu fonların büyüklüğü 1.7 milyar doları aşmış durumda ve dünyanın en büyük şirketlerine bu hizmeti sunuyorlar. VCaaS modeli ile büyük şirketler start up eko sistemine profesyonel yöneticiler ve adanmış hizmetle daha iyi erişim sağlayabilecekler” dedi.

“Ekosistemi büyütecek çözümler oluşturmaya çalışıyoruz”

Türkiye’de belirli büyüklükteki yatırımlara ağırlıklı olarak yabancıların yön verdiğini gördüklerini belirten Timuçin Bilgör, son bir sene içinde öne çıkan Hepsi Burada’nın Nasdaq’da halka açılması, Getir, Trendyol, Peakgames gibi yurt dışı şirketler tarafından yapılan yatırımlar ve satın almalar  bu örneklerin en önde gelenleri olduğunu söyledi. Bilgör sözlerine şöyle devam etti: “Biz Buba Ventures olarak Türk yatırımcılar da yabancı girişimlere neden yatırım yapmasın diye sorguladık. Bu nedenle Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine farklı bir yaklaşım kazandırmak amacıyla Pegasus Tech Ventures ile iş birliğine gidiyoruz. Bu noktada  ekosistemi büyütecek çözümler oluşturmaya çalışıyoruz. Start up oyununun içerisinde olmayan bu ekosistemden uzak duran büyük oyunculara da hem Türkiye’de VC kurdurmayı , hem de bu işlerin ana vatanı olan ABD’de Pegasus ile kurulan Pre-IPO fonu aracılığı ile daha etkin olabilecekleri bir ortam yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

Pegasus Tech Ventures’ın yatırım yaptığı şirketler arasında; SpaceX, SoFi, 23andMe, Bird, Calm ve Carbon  gibi şirketler yer alıyor.