Microsoft, GrowthX Accelerator programıyla Türkiye’deki start-up’lara destek olacak

0
36

Microsoft for Startups ile Abu Dhabi Yatırım Ofisi (ADIO) iş birliğinde geliştirilen GrowthX Accelerator programı için başvurular açıldı. GrowthX Accelerator ile B2B modelde çalışan start-up’ların teknoloji, mentorluk ve pazar erişimi anlamında güçlendirilmesi ve yeni küresel dijital ekonomide büyümelerine katkı sağlanması hedefleniyor. Türkiye’deki start-up ekosistemi 2020 yılında rekor seviyede büyüme kaydetmiş ve 155 start-up, toplamda 143 milyon dolarlık yatırım toplamıştı.

Microsoft, geçtiğimiz Ocak ayından bu yana merakla beklenen GrowthX Accelerator programı için başvuruları açtığını duyurdu. Microsoft ile Abu Dhabi Yatırım Ofisi (ADIO) iş birliğinde bölgedeki start-up’lara yeni fırsatlar sunmak amacıyla hayata geçirilen program kapsamında çeşitli zorluklar yaşayan kurumsal şirketler ile onlara çözüm önerisi getirebilecek start-up’lar arasında bir köprü oluşturularak yeni iş birliklerine zemin hazırlanıyor. GrowthX Accelerator ile B2B modelde çalışan start-up’ların teknoloji, mentorluk ve pazar erişimi anlamında güçlendirilmesi ve yeni küresel dijital ekonomide büyümelerine katkı sağlanması hedefleniyor.

Programla ilgili görüşlerini dile getiren Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı, “Türkiye dinamik ve yeniliklere açık bir ülke. En son teknolojiler, genç nüfusumuzla bir araya geldiğinde, girişimcilik açısından son derece elverişli bir iklim ortaya çıkıyor.  2020 özellikle Türkiye’de start-up’ların atağa kalktığı bir sene olarak tarihe geçti. GrowthX Accelerator, bu doğrultuda start-up’ların ihtiyaç duydukları araçları, eğitim imkanlarını ve bağlantıları sunan geniş çerçeveli bir gelişim programıolma özelliğine sahip. Türkiye girişim ekosistemine değer katmanın yanı sıra yapılan iş birlikleri sonucunda dünyaya örnek projeler üretmeyi de hedefliyoruz” dedi.

MEA Bölgesi Start-up’lardan Sorumlu Microsoft Yöneticisi (Managing Director, Microsoft for Startups, MEA) Roberto Croci ise, “Bu bölgede farklı sektörlerde faaliyet gösteren farklı büyüklükteki tüm Microsoft müşterileri, yeni küresel dijital ekonomide kendilerine rekabet avantajı sağlayacak inovatif çözümlere karşı büyük bir iştah duyuyorlar. Global çapta uygulamaya konulan ‘Microsoft for Startups’ programı, işte bu çözümleri sağlayacak girişimcileri desteklemek; onları başarıya taşıyacak teknolojiyle ve anlamlı iş birlikleriyle buluşturmak için yaratıldı. Abu Dhabi Yatırım Ofisi ile GrowthX Accelerator programı özelinde yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde bölgenin küresel bir teknoloji ve girişimcilik üssü haline geleceğine inanıyoruz” dedi.

Start-up’ların tüm ekonomiler için hayati önem taşıdığını ifade eden ADIO Genel Direktörü ve GrowthX Accelerator Kurucu Ortağı H.E. Dr. Tariq Bin Hendi de “Start-up’lar herkes için önemli sonuçları olan inovasyon ve yeni teknolojiler için katalizör olma görevini üstleniyor. Abu Dhabi, start-up’ların büyümesini kolaylaştıran bir ortam oluşturarak onların taze fikirlerini fırsata çevirmelerine katkı sağlamaya odaklanıyor. Microsoft ile iş birliği içinde çalışarak Abu Dhabi’nin ve bölgenin yüksek potansiyelini ortaya çıkarmanın ve yerli girişimcileri ihtiyaç duydukları araçlarla buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz” diyerek start-up’ların inovatif katkılarına dikkat çekti.

2020’de Türkiye’deki 155 start-up’a 143 milyon dolarlık yatırım yapıldı

Türkiye, mevcut start-up’larını global arenada boy gösterebilecek seviyeye çekmek için çalışırken, KPMG’nin raporu ülkedeki start-up ekosisteminin 2020 yılında rekor seviyede büyüdüğünü ortaya koyuyor. Raporda, 2020’de Türkiye’deki 155 start-up’ın toplamda 143 milyon dolarlık yatırım topladığı belirtiliyor.

Microsoft for Startups kapsamında uygulamaya konulan GrowthX Accelerator programına dahil olan start-up’lar, Microsoft’un müşterilerinden ve iş ortaklarından oluşan ekosistemine erişim sağlayabilecekleri gibi, aynı zamanda Abu Dhabi’nin teknoloji şirketlerine sunduğu imkanlardan da faydalanarak güçlenecekler. Birlikte öğrenerek ve büyüyerek yatırım almaya hazır hale gelecek inovatif girişimciler, böylece bölgedeki kurumsal şirketlerle daha sağlam bağlantılar kurabilecekler. Program çerçevesinde sanal ve fiziki atölye çalışmalarının yanı sıra “demo günleri” ve networking etkinlikleri de düzenlenecek. Bu etkinliklerde start-up’ların vizyonlarını yatırımcılara ve Microsoft’un bölgedeki müşterilerine anlatma şansı olacak. 12 haftalık ilk dönemin sonunda, kurumsal ortağının sorunlarını en etkin şekilde çözebilen 15 start-up Microsoft tarafından seçilecek.

Microsoft for Startups GrowthX Accelerator programıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek veya başvuruda bulunmak isteyen start-up’lar linkini ziyaret edebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here