Türkiye Startup Ekosisteminde İlk Çeyrekte 520M $ Yatırım Yapıldı

0
18
StartupCentrum

Global Startup topluluğu StartupCentrum, 2021-1.Çeyrek Türkiye Startup Ekosistemi Yatırım Raporu’nu yayınladı.

Paylaşılan raporda Türkiye startup ekosisteminde ilk çeyrekte 63 yatırım turunda 62 girişime 520M $ yatırım yapıldı. 2021’in ilk 3 ayında yapılan yatırım miktarı 2020 yılının tamamında yapılan toplam yatırım miktarını 3’e katlamıştır. Bu yükselişte Getir’in aldığı 128M $ + 300M$’lık yatırımların etkisi bulunmaktadır. Rapora göre yatırım alan girişimlerin %77’si İstanbul merkezli iken %14’ü Ankara merkezlidir.

En çok yatırım alan sektör 15 yatırımla oyun sektörü

Yayınlanan raporda yatırım alan girişimlerin sektörel dağılımı da incelendi. Buna göre en çok yatırım alan sektör 15 yatırımla oyun sektörü oldu. Oyun sektörünü ise 7 yatırımla Fintek girişimleri takip etti. Yatırım adedi açısından incelendiğinde de teslimat sektörü Getir efektinden dolayı en çok yatırım alan sektör olurken devamında Getir’i; Oyun, SVOD(Subscription Video on Demand) ve CRM & Satış sektörleri takip etti. Raporda yatırım aşamaları, yatırım turları, yatırım alan girişimlerin aşamaları, kaçıncı turda ne kadar yatırım aldıkları ve hangi miktarlarda yatırım aldıkları de detaylı olarak incelenmiştir.

Rapora göre 63 yatırım turuna 154 yatırımcı katılmıştır

Raporda yatırımcılar da detaylı olarak incelenmiştir. Rapora göre 63 yatırım turuna 154 yatırımcı katılmıştır. Bu yatırımcıların %84’ü Türkiye’deyken %16’sı yurt dışından gelen yatırımcılar olmuştur. Raporda yatırımcıların ne kadarının bireysel yatırımcı, VC, melek yatırım ağı, şirket ve hızlandırıcı olduğu ve bu yatırımcıların hangi aşamadaki yatırımlara katıldığı hakkında detaylı bilgi sunulmaktadır.

Raporda yer verilen bir diğer önemli veri ise satın alınan girişimlerdir. 2021’in ilk çeyreğinde girişimlerin exit sayısı önceki yıllara göre bir nebze düşük kalmıştır. Bu çeyrekte 6 girişim exit etmiştir. Bu girişimleri satın alan 6 şirketin ise 5’i yurt dışındandır. Öte yandan raporda kurucusu Türk olan ancak Türkiye’de operasyonları bulunmayıp, büyümesini de yurt dışında sürdüren girişimlere de yer verilmiştir. Bu başlıkta da 9 girişim toplam 347M$ yatırım almıştır. Ekosisteme yapılan 520M$ ile toplandığında, kurucusu Türk olan girişimlerin toplamda 867M$ aldığı görülmektedir. Sadece kurucusu Türk girişimlerin 5’i ABD’de yer alırken 4’ü Avrupa kıtasında hayatlarını sürdürmektedir.

Rapora https://startupcentrum.com/tr/raporlar adresinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here