Pandemi Startup Ekosistemini Teğet Geçiyor

0
36
Startup

İlayda Özbay ilayda.ozbay@wavemedya.com

Pandeminin etkilerine rağmen startuplara yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Startup ekosistemine en çok yatırım yapılan yıllardan biri olan 2020’nin ardından aynı ivme 2021’de de yakalanacağa benziyor.

Hala mücadele ettiğimiz pandeminin yıkıcı etkilerine rağmen, startup ekosistemi yatırım almaya devam ediyor. Girişim analiz platformu Startups.watch verilerine göre, yılın ilk iki ayında 27 girişim, 186 milyon dolar yatırım aldı. 2021’in ilk iki ayında gerçekleşen yatırımlardan 8’inin ise oyun girişimlerine yapıldığı görülüyor. Bunu pandeminin etkisi ile dünyada evde geçirilen sürenin artmasına paralel olarak mobil oyunlara ve dijital eğlence platformlarına olan ilginin artmasının bir sonucu olarak okuyabiliriz. 2021 Mart ayında Getir, aldığı 300 milyon dolarlık yatırım ile Türkiye’de, 2020 yılında 1,8 milyar dolar bedel ile dünyanın en büyük oyun firmalarından Zynga’ya satılan Peak Games’in ardından ikinci unicorn oldu.

Türkiye startup ekosistemi doğru adımlar izliyor

Getir’i 1,7 milyon dolarlık yatırım alan Cerebrum Tech izliyor. Ardından 1 milyon dolarlık yatırım alan Midas ve yaklaşık 900 bin dolarlık yatırım alan BiLira geliyor. Topraksız tarımı hedefleyen ve IoT teknolojisi ile şehirlerde tarımı 365 gün mümkün kılan startup Vahaa ise 14 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı. 2021 Nisan ayında ise Trendyol’un mevcut ortağı Alibaba’dan 350 milyon dolarlık yatırım alarak 9,35 milyar dolar değerlemeye ulaştığı haberi paylaşıldı. 300 bin dolar sermaye ile kurulan Trendyol, yaklaşık 11 yıl sonra 9,35 milyar dolar değerlemeye ulaşarak Türkiye’nin en değerli şirketi oldu. Tüm bu gelişmeler ışığında Türkiye startup ekosisteminin giderek daha fazla unicorn (1 milyar dolar değerlemeye ulaşan startuplar) çıkarmasının ekosistemin doğru adımları izlediğinin bir göstergesi olarak yorumlayabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here