COVID-19 Sonrası Eğlence Sektörü İçin Ümit Vadeden Girişim

0
32
COVID19

Ahmet Çağatay Günaltay

Sosyal mesafe kuralının olmadığı organizasyon girişimlerinden alınan sonuçlar pandemiden olumsuz etkilenen eğlence sektörünün geleceği için önemli fırsatlar barındırıyor.

Şüphesiz yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının olumsuz ekonomik etkilerinden en fazla etkilenen alanlardan biri eğlence sektörü oldu. Sektörde sosyal mesafenin korunması gerekliliğinin karşılanması konusunda büyük zorluklar yaşanıyor. Özellikle büyük insan kitlelerini bir araya getiren konserler, performans ve sahne sanatları vb. etkinlikler pandeminin başından bu yana ciddi kısıtlamalarla karşı karşıya.

Barcelona’daki konser ve benzeri girişimler yeni bir sektör de doğurma potansiyeli taşıyor

Tüm olumsuz koşullara rağmen COVID-19 sonrası eğlence sektörü için çözümler bulmak mümkün gözüküyor. Geçtiğimiz günlerde Euronews Türkiye ümit vadeden bir girişimin sonuçlarını aktardı. Habere göre; İspanya’nın Barcelona şehrinde 27 Mart’ta düzenlenen 5 bin kişilik bir rock konseri sektör adına umut verici sonuçları ortaya çıkardı. Sosyal mesafenin korunmadığı konser öncesi seyirciler COVID-19 testinden geçirildi. Konser alanında özel bir havalandırma sistemi kullanıldı ve seyirciler FFP2 tipi maskeler kullandı. Mekandaki tuvalet ve barların ise bazı özel kurallar çerçevesinde kullanılmasına dikkat edildi. Konser sonrası yapılan araştırma ışığındaki açıklamaya göre; konserden 15 gün sonra etkinliğe katılanlar arasından yalnızca altı kişide COVID-19 tespit edilirken, bunlardan dördünün konser kaynaklı olmadığı kesinleşti. İki vakanın kaynağının ise belirsizliğini koruduğu kaydedildi.

Özellikle Avrupa ülkeleri Barcelona’daki gibi deneyleri/girişimleri yürütmeye devam ediyor. Sonuçlara bakılacak olursa uygun koşullar sağlanarak yapıldığında geniş katılımlı ve sosyal mesafe kuralının olmadığı etkinliklerin yapılmasında bir sakınca gözükmüyor. Bu durumda eğlence sektörünün faaliyetlerine tekrar başlayıp yaralarını sarması için umut var diyebiliriz. Barcelona’daki konser ve benzeri girişimler aslında yeni bir sektör de doğurma potansiyeli taşıyor. Gelişmeler, önümüzdeki dönemde sosyal mesafe kuralının olmadığı kitle etkinliklerinin düzenlenmesi işini üstlenecek organizasyoncu girişimleri için fırsatlar barındırıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here