Home Haberler Dijital Dönüşüm Sony’nin Yıllık Net Kârı İlk Kez 1 Trilyon Yeni Geçti

Sony’nin Yıllık Net Kârı İlk Kez 1 Trilyon Yeni Geçti

0
21
SONY

Sony Group, koronavirüs salgınının devam ettiği ve ekonomiyi olumsuz yönde etkilediği dönemde, Mart 2020-Mart 2021 bilançolarında, rekor net kâr artış sergiledi. Güncellenen bilançolara göre, firmanın satışları yüzde 9 artışla 9 trilyon yene (82 milyar dolar), işletme kârı ise yüzde 15 artışla 971 milyar yene (9 milyar dolar) yükseldi.

Artışlarda koronavirüs salgını endeksli oyun sektörüne yönelik talebin artması ile Kasım 2020’de PlayStation 5 konsolunun piyasaya sürülmesinin etkisi dikkati çekti.

“1 trilyon yen eşiğini geçtik”

Sony Baş Finans Direktörü Totoki Hiroki, düzenlediği çevrim içi basın toplantısında, başarının bir anda meydana gelmediğini vurgulayarak “On yıl süreli kümülatif çabaların sonucu olarak 1 trilyon yen eşiğini geçtik. Bu bir anda meydana gelen bir değişim değil.” dedi.

Elektronik, oyun, müzik ve finansal hizmetler sektörlerinde bulunan Sony’nin daha önce açıkladığı en yüksek yıllık net kâr 2018’de 916 milyar yen (8,5 milyar dolar) olarak gerçeklemişti. Hitachi Group’ta yapılan açıklamada ise firma 2020 mali yılı net kârının, önceki mali yıla kıyasla 6 kat artış göstererek, 501 milyar yen (4,6 milyar dolar) gerçekleştiğini açıkladı.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here