Ana SayfaHaberlerİnovasyonIBM Cloud for Financial Services Bulut Tabanlı Hizmetleri Destekliyor

IBM Cloud for Financial Services Bulut Tabanlı Hizmetleri Destekliyor

IBM, ilk finansal hizmet platformu olan IBM Cloud for Financial Services’i artık Red Hat OpenShift ve diğer bulut tabanlı hizmetleri de desteklemesi amacıyla piyasaya sunduğunu duyurdu. Daha öncesinde 2019’da tanıtılan  platform, Bank of America’yla yapılan iş birliğiyle tasarlandı. Tasarlandığı andan itibaren IBM; platform dahilinde finans hizmetlerinin kritik iş yüklerini ve veri korumaya yönelik ihtiyaçlarını destekleyebilen bir bulut ortamını oluşturdu. Tüm ekosistemlerle uyumlu olan platform hem finans kuruluşlarının, hem iş ortaklarının, hem de finans teknolojisi şirketlerinin risklerini azaltmayı ve hızla inovasyon gerçekleştirmeye yardımcı olmayı amaçlıyor.

IBM, geliştirdiği platform üzerinde Bank of America’ya ek olarak; BNP Paribas, Luminor Bank, MUFG ve benzeri çok sayıda küresel finans kuruluşuyla birlikte çalıştığını da açıkladı. IBM ayrıca, 90’dan fazla ortaklıkla Bağımsız Yazılım Satıcıları ve Hizmet Olarak Sunulan Yazılım (SaaS) sağlayıcılarından oluşan bir ekosistemin de platformu desteklediğini de duyurdu. Önemli yazılım şirketlerinden SAP de IBM Cloud for Financial Services ekosistemine katılarak, müşteriler için platform aracılığıyla devreye alınabilecek uygulama çeşitliliğini artıracağını açıkladı.

Konu hakkında yorumlarını paylaşan IBM Hibrit Bulut Başkanı Howard Boville şunları söyledi: “Dünyanın en büyük bankalarından bazıları ve yasal düzenlemelere uyumluluk alanında lider kuruluşlarla birlikte çalışıyoruz. Regülasyona tabi sektörlerde bulutun kullanılmaya başlanlaması için bir değişime de yön veriyoruz. Hedefimiz, sektörün güvenlik ve yasal düzenlemelere uyumluluk yapısını iyileştirmek. IBM’in gizli bilişim ve gelişmiş şifreleme yetenekleri aracılığıyla sağlanan veri güvenliğine odaklanıyoruz. Bu kapsamda bankalar, sigortacılar ve diğer finans hizmetleri gibi sektör oyuncuları için tedarik zincirindeki riskleri azaltmayı ve aynı zamanda inovasyonu artırmak ve tüketmek için ihtiyaç duydukları süreyi kısaltmayı hedefliyoruz.”

 Açık inovasyon için tasarlanmış güvenli bir platform

 IBM Cloud for Financial Services platformunun piyasaya sunulmasıyla paydaşlar; platforma dahil olarak finans hizmetleri sektörünün uygulamalarını Red Hat OpenShift aracılığıyla oluşturabilecek, iş yüklerinin taşınabilmesine ve sürekli yasal düzenlemelere uyumluluk ihtiyaçlarını desteklenmesine yardımcı olan uyumluluk profilleri oluşturabilecekler.

IBM’le gerçekleştirdikleri ortaklığa değinen Mware Bulut Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Fidelma Russo şunları söyledi: “Ortaklığımız, finans kuruluşlarının ve ekosistem ortaklarının VMware altyapısını kullanarak uygulamaları ve iş yüklerini; IBM Cloud for Financial Services platformu üzerinde güvenle barındırmasına yardımcı olacak. Bu heyecan verici bir gelişme. Platformun, finans hizmet tedarik zincirine önemli ölçüde değer sağlayabileceğini ve yasal düzenlemelere uyumluluk açısından hazır olunduğunun kanıtlanmasına da yardımcı olacağını ön görüyoruz.”

SAP de IBM Cloud for Financial Services platformuna katılıyor

90’dan fazla bağımsız yazılım satıcısı ve yazılım hizmet sağlayıcısı tarafından kurulan ve giderek büyüyen bir ekosistem olan  IBM Cloud for Financial Services platformu, finans hizmet kuruluşlarının üçüncü şahıslardan alınan olanakları entegre etmesine ve müşteri deneyimini iyileştirmek için temel uygulamaları modernize etmesine olanak sağladı. Sağlanan bu olanakla müşteriler, SAP’nin de sürece katılmasıyla birlikte müşteriler artık en büyük kurumsal uygulama şirketiyle iş yükleri arasında hızla etkileşim kurabilecekler.

Piyasaya sürdüğü platformla IBM; teknik ve güvenlik değerlendirmesine, iş yükü taşıma ve üçüncül ve dördüncül kişi riskinin karşılanmasına kadar çözümler sunacak. Geliştirilen platform, katılım sürecinin her adımında bağımsız yazılım satıcısı ve hizmet olarak sunulan yazılım sağlayıcılarına da yol gösterecek. IBM Cloud for Financial Services; finans kuruluşlarının güvenli ve yasal düzenlemelere uyumlu bir iş ortağı ekosistemi  oluşturarak, giderlerin azaltmasına ve gelir artışını hızlandırılmasına yardımcı olması için   tasarlanan bir kontrol çerçevesi içeriyor.

BNP Paribas, ekosistem ortaklarıyla inovasyonu artırıyor

BNP Paribas, Paris’teki IBM Cloud teknolojisi tabanlı olan Çok Alanlı Bölgesi’ni (MZR) ve bankanın iş yükünü IBM Cloud for Financial Services platformuna katıyor. Firma şimdiden 40’tan fazla iş kolu uygulamasını platforma taşıdığını ve önümüzdeki yıllarda geçişi hızlandırmayı planladığını belirtti. BNP Paribas’ın teknoloji ortakları da çözümler geliştirmek ve işlemlerini güvenli bir ortamda gerçekleştirmek için platforma katılım sürecini hızlandırarak, BNP Paribas ile çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.

 BNP Paribas Küresel CIO’su Bernard Gavgani bu dönüşüm hakkında görüşlerini “Sektördeki uzmanlığı, bulut teknolojisine ve veri şifreleme dahil olmak üzere güvenliğe dair bilgi birikimi ve bankacılık yasal düzenlemeleriyle IBM; uzun süredir iş ortağımız. Bu ortaklığımıza ek olarak, tüm dünyada düzenleyici kuruluşlar tarafından uygulanan ve tüm kısıtlamalarla uyumlu bir BNP Paribas bulutu oluşturmak amacıyla da iş birliğini sürdürüyoruz” sözleriyle dile getirdi.