Girişimde Başarı İçin İnsan İlişkilerinde Çok İyi Olmak Gerekiyor

0
55

İstanbul merkezli bir girişim olan DinamikCRM bulut yazılımı kurucusu Yahya Ekinci, gelecek ile ilgili planlarını Girişimup okurları için anlattı. DinamikCRM ürününü bir Unicorn haline getirmeyi hedeflediğini belirten Ekinci, günde 15-16 saatten az çalışmadığını ifade etti.

İşinizi kurmadan önce neler yapıyordunuz, kendi işinizi kurma fikri nasıl ortaya çıktı?

1998 yılından itibaren profesyonel iş hayatının içindeyim. 3 farklı banka ve sektör öncüsü 3 dış kaynak çağrı merkezinde farklı kademelerde çalıştım.

Ticaretle uğraşan bir aileden geldiğim için kendi işimi yapma fikri bende her zaman vardı. Kariyerim boyunca hep denedim, güzel deneyimler edindim ve sonuna kadar denemeye devam edeceğim.

“Ortakla başladığım işler oldu ve bu işlerin tamamı başarısız oldu”

İşinizi kurarken kendinize ortaklar buldunuz mu? Bu ortaklar işinize nasıl bir katkıda bulundu?

Ortakla başladığım işler oldu ve bu işlerin tamamı başarısız oldu. Bu noktada çok ince bir çizgi var. Doğru eşleşme tamamen şansa bağlı diyebilirim. Belirli bir ölçeğe gelene kadar kararları bir kişi vermeli. En ufak bir tartışmada işlerin durma noktasına gelmemesi gerekiyor.

Eğer birden fazla konuda iş yapabilme beceriniz varsa ortak bulmanıza gerek olmadığını düşünüyorum. İş belirli bir ölçeğe geldiğinde sizin için çalışan ve aynı zamanda hissedarınız olan A+ çalışanların olduğu bir iş modelini daha doğru buluyorum.

İşinizi kurarken bir iş planınız var mıydı? Bu planınıza uygun davrandınız mı?

Evet bir iş planım vardı. Hala da var ama çoğu zaman şartlara göre hareket ediyorum. Zaman zaman plana dönmem ve revize etmem gerekiyor. Zaten planlamanın da amacı bu değil mi?

Güzel sonuçlar aldıkça bu yorgunluk enerjiye dönüşüyor

Girişiminizin ilk dönemleri nasıl geçti? Ne gibi sıkıntılar çektiniz.

Girişimin her dönemi yorucu geçiyor. Güzel sonuçlar aldıkça bu yorgunluk enerjiye dönüşüyor. Tüm girişimlerimi kendi kaynaklarımla kurduğum için yaşadığım sıkıntılar genellikle finansal ve regülatif sıkıntılar oluyor. Ne yapacağını biliyor, kasanda para var ve kimseye hesap vermiyorsan en güçlü sensin!

İşinizi ne kadar sermaye ile kurdunuz? Sermayenizin kaynağı neydi?

Tüm işlerimi profesyonel iş hayatımda kazandığım maaşlar ve bu işlerden ayrılırken aldığım tazminatlarla kurdum. Ailemden, Eş dost ve çevreden ve/ya bir yatırımcıdan herhangi bir maddi destek almadım.

Dışarıdan destek aldınız mı? Dış destek size ne gibi yararlar sağladı?

Hayır almadım. Başkalarının paralarını harcarken kendimi diğerleri kadar rahat hissedemiyorum. Gereğinden fazlaempati yapmamdan kaynaklanıyor olabilir.

Girişimcilik hayatınızdaki en iyi ve en kötü anları nelerdi?

Yeni müşteri kazanımı, ürünle ilgili yapıcı övgüler en iyi anlarımı, aksi durumlar ise kötü anlarımı oluşturuyor.

Çalışırken ve üretirken çok mutluyum

Günde kaç saat çalışıyorsunuz? Bu çalışma süresi yıllar içinde değişti mi?

Yapı itibariyle çok çalışmayı seven birisiyim. Ufak yaşlardan itibaren erken kalkmaya ve işinin başına geçmeye programlanmışım. Bu aynı zamanda çok sevdiğim bir özelliğim.

Bu bağlamda günde 15-16 saatten az çalışmam. Beni tanıyanlar beni her zaman pc başında çalışırken görür. Haftanın en az 6 günü, şayet işler bitmediyse 7. günü de çalışırım. Bu benim aynı zamanda terapim. Çalışırken ve üretirken çok mutluyum.

Gelecekle ilgili planlarınız neler? İşinizi büyütmek konusunda ne düşünüyorsunuz?

Gelecekle ilgili planlarım çok büyük. DinamikCRM ürününü bir Unicorn haline getireceğiz. Türkiye’den dünyaya açılan bir başarı hikayesi olacak. Bu yolda emin ve istikrarlı adımlarla ilerliyoruz.

Girişimde başarı için öncelikle insan ilişkilerinde çok iyi olmak gerekiyor

Tecrübelerinize dayanarak girişimcilikte başarı için en kritik unsurlar olarak neleri görürsünüz?

Girişimde başarı için öncelikle insan ilişkilerinde çok iyi olmak gerekiyor. Çalışmayı sevmek ve birden çok konuda üretebilme yeteneğine ve çok yönlü olmaya gerek olduğunu düşünüyorum.

Yazılım odaklı bir girişiminiz varsa; hem iyi bir yazılımcı, hem iyi bir iletişimci, hem  iyi bir satıcı, hem iyi bir finansçı olmalısınız. Ve makul miktarda paranız olmalı. Para üretemiyorsanız bulmayı ve/ya istemeyi bilmelisiniz.

İşinizi tekrar kurma fırsatı ile karşılaşsaydınız, neleri farklı yapardınız?

DinamikCRM girişimimde her şeyi son derece doğru yaptığımı düşünüyorum. Minimum opexle iş yürütüyoruz. Neredeyse tüm kaynaklarımızı outsource etmiş durumdayız. İhtiyaç durumunda kaynak değişikliğini kolayca yapabilmek adına yedek bağlantılarımız  mevcut. Şu an her şey istediğim gibi ilerliyor.

Sizi bir girişimci olarak en çok motive eden faktörler neler?

Yeni müşteri kazanımı, gelirlerimizin koyduğum hedefler çerçevesinde artması, DinamikCRM’le ilgili yapıcı yorumlar almam beni çok motive ediyor.

Rol model olarak aldığınız girişimciler var mı varsa kimlerdir?

Tüm başarılı girişimcilerin hikayelerini okuyorum ve takdir ediyorum. Rol model aldığım spesifik bir girişimci yok.

Sizce kimler girişimci olmalı, kimler ise girişimcilikten tamamen uzak durmalı?

Yazılım odaklı bir iş yapmak istiyorsanız; hem iyi bir yazılımcı, hem iyi bir iletişimci, hem  iyi bir satıcı, hem iyi bir finansçı olmalısınız. Ve makul miktarda paranız olmalı. Bir işin nasıl kurulacağını ve nasıl büyütüleceğini iyi bilmelisiniz. Bunların hepsi bende yok, bir ortak bularak ilerleyeceğim diyen girişimcilerin çoğunun fail ettiğini görüyorum.

Belirli bir ölçeğe gelene kadar kendiniz sürükleyebilmesiniz. Bilmiyorsanız destek almalı ama o alanı çok hızlı bir şekilde öğrenmelisiniz. İşleri outsource ederek yönetebilme yeteneklerini kazanmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here