Cube Incubation’dan “Derin Teknolojiye Derinlemesine Bakış” Raporu

0
25

Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi olan Cube Incubation ekibi “Derin Teknolojiye Derinlemesine Bakış” isimli raporunu yayınladı.

2019 yılının sonlarında Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgınının kısa sürede dünyaya yayılarak bir pandemiye dönüşmesi birçok soruna ve sıkıntıya neden olmuş, bununla birlikte tüm dünyada yükselen teknoloji devriminin daha da güçlü bir şekilde hissedilmesini sağlamıştır. Bu süreç, dünyanın bu ve benzeri sorunlarla savaşmak için elindeki en büyük kozun teknoloji olduğunun altını çizmiştir. Özellikle de derin teknoloji.

Bu doğrultuda derin teknoloji girişimciliği hakkında Türkiye’de yapılmış ilk çalışma olan ‘Derin Teknolojiye Derinlemesine Bakış’, dünyada da bu alanda yapılmış sayılı çalışmalardan biridir.

Raporda Öne Çıkan Başlıklar

Yatırımcıların, özgün bilimsel araştırma yapan şirketlere olan ilgisi giderek artmaktadır. Derin teknoloji kategorilerindeki toplam küresel yatırım miktarı, 2015’ten 2018’e kadar yılda %20’den fazla artarak neredeyse 18 milyar dolara ulaşmıştır.

Yapılan derin teknoloji yatırımları ülke bazında incelendiğinde, beklendiği üzere büyük global oyuncuların hakimiyeti görülmektedir. ABD ve Çin, 2015’ten 2018’e kadar derin teknoloji şirketlerine yapılan küresel yatırımların yaklaşık %81’ini gerçekleştirmiştir. ABD’de bu zaman zarfında 32,8 milyar USD, Çin’de ise 14,6 milyar USD derin teknoloji yatırımı yapılmıştır.

Tablo 13’te Türkiye’deki derin teknoloji girişimlerinin sektörel dağılımını gösteren ısı haritası yer almaktadır. Buna göre en fazla “Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti, Sensörler ve Elektronik” alanlarında teknoloji geliştirildiği, bunu da sırasıyla “Biyoteknoloji”, “Yapay Zekâ, Veri ve Görüntü İşleme” ve “Otonom Araçlar, Robotlar ve Mekatronik” teknolojilerinin izlediği görülmektedir. “Yeni Malzemeler ve Nanoteknoloji” ve özellikle “Artırılmış ve Sanal Gerçeklik” teknolojileri geliştiren derin teknoloji girişimlerinin daha az olduğu dikkat çekmektedir.

Raporun tamamına erişmek için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here