SEK’in CLA Süt ve Süt Ürünleri’ne satış sözleşmesi imzalandı

0
23

Türkiye’nin lider yatırım hizmetleri ve varlık yönetim grubu ÜNLÜ & Co’nun finansal danışmanlığını üstlendiği işlemde, Türkiye’nin lider süt ve süt ürünleri markası SEK’in CLA Süt ve Süt Ürünleri Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye (“CLA Süt ve Süt Ürünleri”) satış işlemi ile ilgili sözleşme imzalanmıştır. SEK, Tat Gıda San. A.Ş. (“Tat Gıda”) bünyesinde süt ve süt ürünleri üretimini yürüten iş kolu olarak faaliyet göstermektedir. Rekabet Kurumu ve ilgili diğer ön koşulların gerçekleşmesiyle birlikte devir tamamlandığında SEK, CLA Süt ve Süt Ürünleri çatısı altında büyümesini sürdürecektir.

Gıda sanayii içinde çok önemli bir paya sahip olan süt ve süt ürünleri sektöründe imzaları atılan işleme aracılık eden ÜNLÜ & Co Kurumsal Finansman Danışmanlık Yönetici Direktörü İbrahim Romano “Temel sektörlere ve markalara olan yatırımcı ilgisinin yüksek olduğunu görüyoruz. ÜNLÜ & Co olarak bu önemli işleme finansal danışman olarak aracılık etmiş olmaktan ve sektörünün önde gelen şirketlerinin bize duyduğu güvenden dolayı gururluyuz. Yeni yıla arka arkaya imzaladığımız işlemler ile hızlı bir şekilde başladık. Bu da bize, şirket satın alma ve birleşmelerinde 2021’in iyi bir yıl olacağını ve M&A pazarının hareketli geçeceğini gösteriyor. Türkiye’nin geleceğine ve büyüme potansiyeline olan inancımızla gelecekte de ülke ekonomisine desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

ÜNLÜ & Co Kurumsal Finansman Danışmanlık Direktörü Zeynep Koçak, Türkiye gıda sektörünün köklü ve önemli markalarından birini içeren satış işlemine finansal danışman olarak aracılık etmekten mutluluk duyuyoruz. Bu işlem bize Türkiye’de oturmuş ve lider markalara olan ilginin yerli ve yabancı yatırımcılar nezdinde önemli seviyede olduğunu gösterdi. Önümüzdeki dönemlerde de bu ilginin artarak devam edeceğini ve 2021 yılında başarılı işlemlere aracılık edeceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Tat Gıda ve SEK hakkında:

Temelleri Koç Holding tarafından 1967 yılında domates ürünleri üretmek üzere Tat Konserve fabrikasının kurulmasıyla atılan Tat Gıda, SEK’in yanı sıra Tat markasıyla domatesli ürünler, salça, ketçap ve konserve alanında geniş ürün gamı ve tüketici ihtiyaçları doğrultusunda sunduğu yenilikçi ürünleriyle pazar lideri konumunda başarıyla faaliyet göstermektedir. Tüketiciler tarafından sektörde bilinen ve sevilen markalarıyla Türkiye’nin en büyük gıda şirketlerinden biri olan Tat Gıda, Borsa İstanbul’da halka açık konumdadır.

Türkiye’de süt üretiminin gelişmesini sağlamak amacıyla 1963 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı olarak  kurulan SEK,  Borsa İstanbul’dan aldığı pay, ödediği vergiler ve yarattığı istihdam ile Türkiye’nin en büyük şirketler topluluğu olan Koç Holding tarafından 1997 yılında satın alınmıştır. Türk tüketicisine pastörize sütü ilk tanıtan marka olan SEK, yıllar boyunca sektördeki öncülüklerine ilk pastörize süt,  ilk paketli beyaz peynir, ilk quark ürünleri gibi yenilikleri eklemeye devam etmiştir. Köklü geçmişi ve tüketiciler tarafından beğenilen ürünleriyle Türkiye’de soğuk zincirin lider oyuncularından olan SEK, üretimini modern ekipmanlarla Bursa/Mustafa Kemal Paşa ve Aydın/Söke tesislerinde gerçekleştirmektedir.

CLA Süt ve Süt Ürünleri Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. hakkında:

CLA Süt ve Süt Ürünleri’nin ait olduğu yapı, 50 yılı aşkın süredir gıda pazarına iç ve dış piyasada farklı iş kollarında üretim, satış ve tedarik sağlamaktadır. Faaliyet alanı kapsamında, süt ve süt ürünleri, şeker ve şekerleme ürünleri, bitkisel yağlar, mısır ve buğday ürünleri, kakao ürünleri, çeşitli pastacılık ürünleri ve ambalaj ürünleri yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here