ÜNLÜ & Co danışmanlığında, Kümaş Manyezit’in Erdemir’e satış sözleşmesi imzalandı

0
26

Türkiye’nin lider yatırım hizmetleri ve varlık yönetim grubu ÜNLÜ & Co’nun Gözde Girişim ve Yıldız Holding’in münhasır finansal danışmanlığını üstlendiği işlemde, refrakter sektöründe Türkiye’nin ve dünyanın öncü firmalarından Kümaş Manyezit Sanayi A.Ş.’nin (“Kümaş Manyezit”) hisselerinin Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’ye (“Erdemir”) devri ile ilgili hisse satış sözleşmesi imzalandı. Kümaş Manyezit’in %100 hissesi Yıldız Holding ve Gözde Girişim’e ait olup, Rekabet Kurumu ve ilgili diğer ön koşullarının gerçekleşmesiyle birlikte devir tamamlandığında, Kümaş Manyezit, %100 Erdemir çatısı altında hem Türkiye’de hem de global pazarlarda büyümesini sürdürecektir.

Refrakter sektöründeki dev işleme aracılık eden ÜNLÜ & Co’nun Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mahmut L. Ünlü, “Bu işlem bize uluslararası yatırımcıların Türkiye’nin uzun vadeli büyüme potansiyeline olan inancının yanında, lider yerel kuruluşlarımız için de büyük fırsatlarımız olduğunu teyit eden önemli bir gösterge olmuştur. Biz de, ÜNLÜ & Co olarak böylesine önemli bir satışın imzasına münhasır finansal danışman olarak aracılık etmiş olmaktan dolayı gururluyuz. Kurumsal finansman ve danışmanlık hizmetlerinde pazarda lider konumda bulunan ÜNLÜ & Co olarak gerek yurt içi, gerekse yurt dışında gerçekleştirdiğimiz başarılı satın alma ve birleşme işlemleri ile bugüne kadar 13 milyar dolarlık yatırımı ülkemize kazandırdık. Türkiye’nin geleceğine ve büyüme potansiyeline olan inancımızla gelecekte de ülke ekonomisine desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

ÜNLÜ & Co Kurumsal Finansman Danışmanlık Bölümü Yönetici Direktörü Simge Ündüz, “Türkiye’de ve küresel çapta stratejik öneme sahip olan Kümaş Manyezit işlemine aracılık etmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye’nin güzide iki kurumu arasında bu boyutta bir işlemin olması önümüzdeki dönemler için oldukça teşvik edici. Şirket satın alma ve birleşmeleri pazarı oldukça hareketli, uluslararası yatırımcıların yanında artan yerel yatırımcı ilgisi ile 2021 yılında başarılı işlemlere aracılık etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kümaş Manyezit hakkında:

1972 yılında kurulan Kümaş Manyezit, demir ve çelik, çimento ve diğer endüstriler için refrakter ürünler ve genellikle refrakter endüstrisi için manyezit bazlı hammaddeler üreten Türkiye’nin lider dikey entegre refrakter şirketidir. Genel merkezi Kütahya’da bulunan Kümaş Manyezit, yaygın satış ağı ve ürünleri ile 6 kıtada 50’den fazla ülkeye ulaşmaktadır. Şirket, 2019 yılı itibarıyla zengin manyezit ve dolomit maden sahaları ve iki üretim tesisinde 600’den fazla çalışanı ile faaliyet göstermektedir.

Erdemir hakkında:

1965 yılında kurulan Erdemir, Türkiye’nin ilk ve en büyük entegre yassı çelik üreticisidir.  5 milyon tonun üzerinde nihai mamul kapasitesi ile faaliyetlerini sürdüren Erdemir, yapılan özelleştirme süreci sonrası 2006 yılında OYAK Grubu bünyesine katılmıştır.

Yıldız Holding hakkında:

1944 yılında faaliyete başlayan Yıldız Holding, ağırlıklı olarak gıda ürünleri ve diğer tüketim malları sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Organik ve inorganik yatırımlar ile hızla büyüyen Yıldız Holding, Ülker, GODİVA ve United Biscuits gibi markaları ile küresel çapta lider gıda şirketlerinden bir tanesidir. Yıldız Holding, Ülker markasının yanı sıra, 2008 yılında bünyesine kattığı GODİVA ve 2014 yılında bünyesine kattığı United Biscuits markaları ile çikolata ve atıştırmalık sektöründe dünyaca tanınan global bir markadır. Holding, dünya genelinde 65 bin  çalışanı ve 61 fabrikası,  300’ü aşkın markasıyla 4 milyar insana hizmet vermektedir.

Gözde Girişim hakkında:

Yıldız Holding şirketi olan Gözde Girişim, bünyesinde bulunduğu grubun temel özelliklerinden faydalanarak girişimci, lider ve esnek bakış açısıyla gelişme potansiyeli taşıyan, kaynak ve yapılandırma ihtiyacı olan girişim şirketleri ve projelerine, yatırım yapmak amacıyla kurulmuş halka açık bir yatırım şirketidir. Hâlihazırda, bu süreç dâhil olmak üzere stratejik konularda Franklin Templeton tarafından yönetim danışmanlığı verilen Gözde Girişim, perakende ve endüstriyel ürünler başta olmak üzere farklı sektörlerde çeşitli yatırımlarıyla faaliyet göstermektedir.

ÜNLÜ & Co hakkında:

1996 yılında bağımsız bir finansal danışmanlık firması olarak kurulan ÜNLÜ & Co, bugün Türkiye’nin lider yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Türkiye’nin şirket satın alma ve birleşmeleri, stratejik ortaklıklar, birincil ve ikincil halka arzlar ve blok hisse satış işlemlerinde pazar lideri olan ÜNLÜ & Co, kurumsal müşterilerine borç sermaye piyasalarında da danışmanlık hizmeti vermektedir. ÜNLÜ & Co, DAHA Yatırım Danışmanlığı ve Aracılık Hizmetleri ile, kişiye özel geniş ürün yelpazesiyle nitelikli bireysel ve kurumsal müşterilere hizmet sunmaktadır.

Varlık Yönetim hizmetlerinde ÜNLÜ & Co, Tahsili Gecikmiş Alacak Yönetimi, ÜNLÜ Alternatif Yatırımlar, Fon ve Portföy Yönetimi alanlarında faaliyet göstermektedir.

Merkezi İstanbul’da olan ve 400’ün üzerinde çalışanıyla faaliyet gösteren ÜNLÜ & Co’nun ayrıca Ankara, İzmir, New York ve Londra’da ofisleri bulunmaktadır.

www.unluco.com

www.unlumenkul.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here