Haziran ayında komşulardan en çok matkap istedik

0
10

Site Yöneticisinin Dijital Asistanı Apsiyon, “Yeni Normalin Toplu Yaşam Alanlarındaki Davranış Değişimleri Araştırması” sonuçlarını açıkladı. 800 binden fazla konutta 1 buçuk milyonu aşkın kullanıcıdan 01 Nisan – 30 Haziran 2020 tarihleri arasında alınan verilerle hazırlanan araştırmaya göre; yeni normalde nisan ayına oranla evden dışarı çıkma oranlarında yüzde 332’lik artış gerçekleşti. Taşınma oranlarının yüzde 89 yükseldiği aynı dönemde misafir ağırlama oranları da yüzde 69 arttı. Komşulardan yeni normalde en çok matkap talep edildi.

Dünyanın yanı sıra ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs ile birlikte iş hayatından sosyal hayatımıza kadar her alanda değişimler yaşamak zorunda kaldık. Apsiyon, 800 binden fazla konut ve 1 buçuk milyonu aşkın kullanıcısından aldığı 01 Nisan ve 30 Haziran 2020 dönemine ait verileri analiz ederek hazırladığı “Yeni Normalin Toplu Yaşam Alanlarındaki Davranış Değişimleri Araştırması”nın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre; yeni normalde, nisan ayına kıyasla evden dışarı çıkma oranlarında yüzde 332 oranında artış gerçekleşti.

Misafir ağırlama oranı yüzde 69 arttı

Yeni normalle birlikte taşınma oranlarında da yüzde 89’luk artışın görüldüğü araştırmada misafir ağırlama oranı ise yüzde 69 oranında arttı. Misafir ağırlama oranı bir önceki araştırmada yüzde 65’lik düşüş yaşamıştı. 

Haziran ayında taşınma oranları yüzde 89 arttı

Nisan, mayıs ve yeni normalin başladığı haziran aylarını kapsayan araştırmanın rakamlarını değerlendiren Apsiyon CEO’su Kudret Türk, “Normalleşme sürecinin ilk ayını içeren verilere göre, yeni normal dönemle birlikte insanların hayatlarına kaldıkları yerden devam etmeye çalıştıklarını gözlemledik. Haziran ayında, nisan ayına kıyasla evlerden dışarı çıkmalarda yüzde 332’lik bir artış yaşandığını görüyoruz. Misafir ağırlamalarda yüzde 69’luk, taşınmalarda ise yüzde 89’luk artış söz konusu. Araştırmamızdaki veriler ışığında; İnsanların karantina dolayısıyla ertelediği planlarının kısıtlamaların kaldırılmasıyla yeniden gündeme getirdiğini söylemek mümkün” dedi.

Ortak kullanım alanlarında rekor artış

Türk, “Aidat tahsilatları da yine haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 11 arttı. En fazla artışı bu dönemde ortak kullanım alanlarındaki rezervasyonlarda görüyoruz. Haziran ayında ortak kullanım alanlarındaki kullanım 14 kat arttı. Bu oran bize insanların evlerinde oturmaktan sıkıldıklarını ve vakit geçirmek için ortak kullanım alanlarına yöneldiklerini gösteriyor” şeklinde konuştu.

En çok matkaba ihtiyacımız oldu

Komşuların birbirleriyle yardımlaşmasını sağlayan “Komşum Var” özelliğinden komşuların en çok matkap talep ettiklerini belirten Türk, sözlerine şöyle devam etti, “Komşuların market, eczane, günlük alışveriş gibi ihtiyaçlarında birbirlerine yardımcı olmaları için nisan ayında hayata geçirdiğimiz Komşum Var özelliğimizden, komşuların matkaptan sonra en çok; şarj aleti, yazıcı, merdiven ve kedi-köpek maması konusunda destek istediğini gördük. Bu verilerden yola çıkarak insanların yeni dönemin yanı sıra yaz aylarının gelmesiyle birlikte evlerini yenilemeye koyulduklarını anlıyoruz.”

“Türkiye’nin sınırlarını aştık”

Apsiyon olarak nisan ve haziran ayını kapsayan dönemde online etkinliklere devam ettiklerini, bu dönemde Yönetim Profesyonelleri Zirvesi’nin yanı sıra 9 adet webinar ile bin 242 kişiye ulaştıklarını vurgulayan Türk, “Biz Apsiyon’un canlı ve sürekli yaşayan bir uygulama olması için çalışıyoruz. Yeni normalin başladığı haziran ayını içeren verilerden elde ettiğimiz rakamlar da bizim için bu açıdan oldukça önemli. Buradan elde edilen verilerle ihtiyaç analizleri yapıyoruz ve odaklanmamız, geliştirmemiz gereken alanları belirliyoruz. İlk aşamadan itibaren uyguladığımız bu model sayesinde bugün Türkiye’nin de sınırlarını aşıp 800 binden fazla konutta yaşayan bir buçuk milyon kullanıcıya hizmet veren bir uygulamaya dönüştük. Bu sayımızı artırmaya ve özelliklerimizi her geçen gün geliştirmeye devam edeceğiz. Apsiyon olarak kullanıcı verilerini gözlemlemeye ve analiz etmeye devam ediyoruz. Dönemsel olarak artan ya da düşen vaka sayılarının kişilerin ve toplumların davranışlarında nasıl değişikliklere yol açtığını önümüzdeki araştırmalarımızda daha net göreceğiz” dedi.

Apsiyon’un evden çıkmadan market alışverişi yapmaya imkan tanıyan Apsiyon Market özelliği üzerinden ise en çok su, maden suyu, salatalık, krema, Türk kahvesi alışverişi yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here