Ana SayfaUncategorizedKoronavirüs, Eğitim Sistemini Nasıl Etkiledi?

Koronavirüs, Eğitim Sistemini Nasıl Etkiledi?

Koronavirüs, Eğitim Sistemini Nasıl Etkiledi?

Koronavirüsün pandemi ilan edilmesinin ardından küresel düzen durma noktasına geldi. Uluslararası seyahatlerin, kültür sanat faaliyetlerinin ve spor müsabakalarının iptalinin ardından çocukları, gençleri, velileri ve eğitimcileri korumak adına eğitim öğretim de geçici bir süre ile durduruldu. 20 Mart itibarıyla aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 124 ülkede tüm öğretim kademelerinde, 11 ülkede ise belirli bölgelerdeki okullarda örgün eğitime ara verilmesi kararı alındı. UNESCO’nun paylaştığı verilere göre ulusal bazda örgün eğitime ara veren ülkelerde, yükseköğretim öncesi eğitimde 1 milyar 560 milyon 687 bin 40 çocuk eğitim görüyor. Türkiye ise bu ülkeler arasında üniversite eğitimi öncesi öğrenci sayısı en fazla olan ülke. 2018-19 verilerine göre, Türkiye’de yükseköğretim öncesi örgün eğitimde 16 milyon 529 bin 169 öğrenci bulunuyor.

Dünyada Eğitim Ne Durumda?

Yeni tip koronavirüs salgını sonrası halk sağlığını koruma amacıyla eğitim faaliyetlerine ara veren ülkelerin başında, virüsün ilk ortaya çıktığı ülke olan Çin geliyor. Yüz yüze eğitimin durdurulduğu ülkede, öğrenciler sanal ortamda eğitim alarak derslerini çevrim içi sınıflarda dinliyor. Benzer eğitim şekli Güney Kore’de de uygulanıyor. Ülke eğitim bakanlığının yapmış olduğu açıklamada, öğrencilere dijital ders kitapları sağlanacağı ve çevrim içi sınıflar oluşturularak uzaktan öğrenmenin genişletileceği açıklandı. Çin ve Güney Kore’nin ardından virüsün görüldüğü pek çok ülkede de örgün eğitim faaliyetlerine ara verilerek, derslerin internet aracılığıyla öğrencilere ulaştırılması kararı alındı. ABD’de de benzer bir tablo yaşandı. Eğitime kademeli olarak ara veren ve üniversitelerin durumu için bahar tatili dönüşünü bekleyen ülke, 23 Mart’taki bahar tatili bitiminde birçok üniversiteyi kapatarak, öğrenime sanal derslerle devam edileceğini duyurdu.

Koronavirüs Sonrası Türkiye’de Eğitim Sistemi

Yeni tip koronavirüsün tüm dünyada hızla yayılmasının ardından, Türkiye eğitim konusunda hızla önlem aldı. T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, 3 Şubat’ta “Koronavirüs Bilgilendirme Notu” başlıklı bir broşürle virüs hakkındaki ilk bilgilendirmesini yaptı. 26 Şubat’ta, sosyal medya aracılığıyla “Koronavirüsten Nasıl Korunuruz?” videosu yayınlandı. 6 Mart’ta ise Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüse karşı okullarda hijyen uygulaması başlatıldığını ve eğitim dışındaki zamanlarda özel dezenfektanlarla temizlik yapıldığını açıkladı. Gerekli olan hijyen solüsyonun ise 8 ilde bulunan 26 meslek lisesinde üretildiğini duyurdu.

Okullardaki Etkinlik İptalini, Zorunlu Tatil Aşaması Takip Etti

10 Mart’ta Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’ın imzasıyla illere gönderilen yazıyla, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle öğrenci, öğretmen ve Bakanlığa bağlı personelden zorunlu olmadıkça proje, uluslararası toplantı ve benzeri etkinlikler kapsamında yurt dışına seyahat etmemeleri istendi. 12 Mart’ta ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; ilkokul, ortaokul ve liseler için 16 Mart itibarıyla bir hafta, üniversite öğrencileri için ise üç hafta zorunlu tatil ilan edildiğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından Bakan Selçuk da eğitime online devam edileceğini belirterek sürecin işleyişi ile ilgili detayları kamuoyuyla paylaştı. Öğrenciler, TV ve internet üzerinden online eğitime başladı. Başlangıçta kısa bir süreyi kapsayan uzaktan eğitim şekli, Bakan Selçuk’un 25 Mart’ta yaptığı açıklama ile 30 Nisan tarihine kadar uzatıldı.

Üniversiteler de Online Eğitim Sürecine Dâhil Oldu

8 Mart’taki Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısı’nda alınan karar doğrultusunda üniversitelerde de eğitime ara verilerek, üç hafta boyunca zorunlu tatil ilan edilmiş ve online eğitim süreci başlatılmıştı. Ancak koronavirüs tehlikesine karşı sosyal izolasyonu sağlama önlemleri doğrultusunda, yükseköğretimdeki tatil süresi uzatıldı. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç’ın 26 Mart’ta yaptığı açıklama ile bahar döneminin kalan süresi boyunca üniversitelerde yüz yüze eğitim olmayacağı ifade edildi. Üniversitelerdeki eğitim sürecinin sadece uzaktan eğitim ve dijital öğrenimle sürdürülmesi kararı aldıklarını belirten Saraç, üniversite giriş sınavının ilk ayağı olan YKS’nin de ertelendiğini ve söz konusu sınavın 25-26 Temmuz 2020 tarihinde yapılacağını açıkladı.